Sık Sorulan Sorular

Ukrayna da Üniversite Okumak için Kaç Puan Almam Gerekli?

Herhangi bir sınav, sıralama puan şartı aranmamaktadır.

Üniversite Eğitimi Almak İçin Ne Gereklidir?

Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi almak için lise diploması yeterlidir. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırabilirler.

Mezun olup Ülkeme döndüğüm de Okulların Yök Denkliği Varmıdır?

Ukrayna da okullarının bir çoğu yök tarafından tanınmaktadır. Dünya sırlamasında ilk 1000 içerisinde olanların direk denklik imkânı vardır.

Denklik Alan Öğrencileriniz yada Mezun Öğrencileriniz Varmıdır?

Denkliğini alan öğrencilerimiz vardır aynı zamanda birçok mezun öğrencimiz bulunmaktadır.

Genel Yaşam Koşulları Maliyeti Ne Kadardır?

Ukrayna şehirlerde yaşam maliyetleri ortalama 200- 350 dolar arasındadır. Bu fiyata dahil olanlar yeme içme, ulaşım vs gibi temel ihtiyaçlardır. Öğrenci extra yaptığı harcamalarda bu fiyatın üzerine eklemesi gerekir.

Yurt Olanakları Var mıdır?

Ukrayna’da hemen hemen tüm üniversitelerin kendine ait yurtları mevcuttur. Yabancı öğrenciler çok makul fiyatlara bu yurtlarda kalabilmektedir. Yurtlar çok ucuz olmasına rağmen fiziki şartları yeterli değildir. Yurtlar iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisi her odada tuvalet, banyo mevcuttur. Sadece mutfak ortak kullanımdadır. Yurtlar 2-3 kişiliktir. Yurt odalarında yatak, elbise dolabı, masa, sandalye ve kayıt yaptıran öğrenciye geri iade şartı ile çarşaf, yastık, battaniye ve perde verilmektedir. Odalar tamamen öğrenciden sorumludur. Öğrenci istediği taktirde odasında düzenleme yapabilir. Koridor ve mutfak temizliği görevliler tarafından yapılmaktadır. Yurtlarda gece 12 den sabah 6’ya kadar girişi-çıkış yasaktır. Öğrencilere yurt kartı ilk gün verilmektedir. Danışmanlarımız öğrenciler için en uygun yurdu bulup odalarının düzenlenmesine kadar her türlü yardımı yapmaktadır. Not: Ukrayna’da Yurtlar iyi koşullarda değil genelde öğrenciler yurtları beğenmediklerinden ev kiralamaya gidilmektedir.

Ülkede eğitim dili nedir?

İngilizce.Rusça ve Ukraynacadır.

Rusça ,Ukraynaca,İngilizce hiç bilmiyorum iletişim nasıl sağlayabilirim?

Ukrayna’ya gittiğiniz de danışmanlarımız sizi karşılayacak ve okul ve yurt işlemlerinizin yapılmasında size gerekli desteği sağlayacaklar. Sonrasında ise 7/24 bizlere ulaşabilirsiniz.. Üniversiteye kayıt olduktan sonra okulda sürekli derslere giderek Rusça,Ukraynaca,İngilizce öğrenmeye başlayacak dönem sonunda temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar dil bilgisine sahip olacaksınız.