Back

Ukrayna’da Yaşam

Karadeniz komşumuz olan  Ukrayna, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat ettiği ülkelerinden. Turistik ziyaretler ve eğitim için tercih edilen ülkeler arasında olması nedeni ile ilişkilerimizin gelişimi hızla artış sağlamaktadır. Kısa uçuş mesafesi, uygun uçak bileti bulma imkânının yüksek olması ve Ukrayna’nın Türkiye‘ye göre ucuz olması nedeni ile Türklerin Ukrayna’ya olan ilgisini açıklamak için yeterli sebepler. Ukrayna’da kaliteli bir üniversite de eğitim almak dünyanın en ekonomik seçeneklerinden biridir. Yüzlerce üniversitenin bulunduğu Ukrayna’da hem eğitim, hem de konaklama masrafları gerçekten çok uygundur. Ukrayna da eğitim almayı planlayan birçok kişinin aklında Ukrayna’da yaşam şartları nasıl, Ukrayna’da fiyatlar nasıl, Ukrayna’ya giderken yanımızda ne kadar para götürmeliyiz gibi sorular geliyor. Türkiye’deki zam yağmuru, dövizdeki dalgalanmalar ve yaşam şartlarının giderek ağırlaşması nedeni ile düşündürüyor. Ukrayna’da eğitim alırken sizi bekleyen yıllık maliyetler kısaca şöyle anlatılabilir .

 • Yurt Konaklaması Tercih Edilirse
 • Aylık 50-60 $ arası yurt ücretleri vardır.
 • Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi) 1400 – 4500 $
 • Aylık konaklama 250 – 400 $
 • Aylık Harçlık İhtiyacı 250 – 400$
 • Ukrayna’da Yaşama Koşulları

  Birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilen Ukrayna üniversiteleri en önemli nedenlerinden birisi Ukrayna’daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden ve daha birçok ülkeden ucuza gelmektedir.

  1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelen Ukrayna, komünist rejimin etkisinden en çabuk kurtulan ülkelerden biri olmuştur. Avrupa ülkelerinin standartlarına ve yaşam tarzına hızlı bir geçiş yapmış olan Ukrayna’da gelir düzeyine bakıldığında, ülkemize göre çok düşüktür. Doğal olarak bunun sonucu da Türkiye’den giden bir öğrenci için yaşam daha uygun.

  Öğrenci Yurtları

  Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Her kattaki ortak mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini hazırlayıp pişire bilirler. Duş ve banyolar da ortak kullanımda olup sürekli sıcak su bulunur. Öğrencilerimizin bildirimlerine göre gelişmiş altyapı sayesinde Ukrayna’daki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır.

  Ev kiraları

  Kiev’de kiralık evde konaklamak isterseniz, bu doğal olarak yurt kadar ekonomik olmayacaktır. Şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve konforuna göre değişmektedir. Aylık kira bedeli 200 – 500 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 50– 100 USD arasında olmaktadır.

  Sağlık

  Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası vardır. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç ve muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar.

  Banka Hizmetleri

  Private Bank, Aval Bank, G rant Bank,ve Narda Bank Ukrayna’nın önde gelen bankalarıdır. Para transferi için Türkiye’deki bir bankadan hesap açtırırsınız size Türkiye’den para yatırıldığında 1 dolar kesintiyle istediğiniz banko mattan paranızı istediğiniz an çekebilirsiniz. (Bu sistem Garanti Bankası için geçerli. Diğer bankaların uygulamalarını banka şubelerine sorunuz.) Kiev’de banko mat kullanımı çok yaygındır ve bütün bankalar ortak sistemden çalıştıkları için herhangi bir bankanın bankom atından paranızı çekmeniz mümkündür.

admin
admin
https://www.piytu.com

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir